Antonín Švehla získal in memoriam Řád Bílého lva

Prezident republiky Miloš Zeman udělil v neděli 28. října 2018 na Pražském hradě nejvyšší státní vyznamenání in memoriam hostivařskému rodákovi a někdejšímu československému premiérovi Antonínu Švehlovi.

Řádem Bílého lva bylo letos oceněno šest osobností, mezi nimi byl kromě Švehly například první velitel protinacistické organizace Obrana národa generál Josef Bílý a další dva prvorepublikoví generálové Stanislav Čeček a Karel Husárek.

Prezident ve svém projevu označil Švehlu za „bohužel dlouho opomíjenou“ osobnost formující československou historii.

Státní vyznamenání prezident uděluje při příležitosti státního svátku 28. října. Letos od vzniku Československa uplynulo 100 let, v celé zemi to připomínala řada akcí. Na Hradě byl taktéž přítomen slovenský prezident Andrej Kiska a v úvodu ceremoniálu kromě české zazněla také slovenská hymna.

Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád Bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy.

MČ Praha 15 udělila z rozhodnutí zastupitelů Antonínu Švehlovi letos v září i čestné občanství, které z rukou starosty Milana Wenzla převzal předseda spolku SAŠ (Společnost Antonína Švehly) Pavel Černý.

I návrh na státní vyznamenání vzešel z radnice městské části. Starosta Wenzl požádal začátkem roku prezidenta republiky o udělení státního vyznamenání pro tohoto mimořádného politika a státníka, který patřil k zakladatelům Československého státu, takzvaným mužům 28. října, kteří vyhlásili národní samostatnost a vydali první zákon svobodné republiky.

Autor článku: karolina.skrcena@praha15.cz MČ v médiích a tiskové zprávy