V pražském Klokánku se konal o víkendu již sedmý dobrovolnický den, který zakončil nečekaný církevní obřad

V sobotu 8. září 2018 se sešlo v pražském Klokánku ve Štěrboholech na 35 dobrovolníků. Konal se zde již sedmý mezinárodní Dobrovolnický den. Ráno začalo uvítáním dobrovolníků, kteří přijeli nejen z České republiky, ale také ze Slovenska, Srbska, Rumunska, Irska, Kypru a Ruska. Nejdále to do Prahy měli tři rodiny, které přijeli z amerického Colorada, Wisconsinu a Venezuely. Ráno zahájil Ka-mil Sabbagh, který je dobrovolným koordinátorem dobrovolnických dnů v České republice z nadace Worldventures Foundation, která má sídlo v americkém Texasu, ale pomáhá dětem po celém světě.
   Rozdány byly pracovní pozice, úkoly a hned se začalo naplno pracovat. Cílem sedmého Dob-rovolnického dne bylo osmirglovat všechny dětské prolézačky na zahradě a následně je natřít lazuro-lem. Barvy poskytla společnost BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a. s. Ve spolupráci se společností HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s. r. o., která navíc poskytla roušky, gumové rukavice, štětce a další nezbytné technické vybavení.
   Druhá skupina dobrovolníků posekala trávu na zahradě a zarovnala keře křovinořezem. Třetí skupina si vzala na starost rozmístění velké hromady písku, kterou zdarma darovala společnost Siegl, s. r. o. Písek bylo třeba dát pod dětské prolézačky, aby v případě potřeby děti dopadaly do měkkého. Rovněž byl vyměněn písek v dětském pískovišti. Písku bylo tolik, že nakonec byl k vidění i na scho-dech a chodbách v Klokánku. Koordinátor pan Kamil Sabbagh řekl, že přemýšlel udělat pískoviště dětem i v pokojích, co kdyby pršelo a nemohli si hrát venku, zažertoval. Čtvrtý tým dobrovolníků si vzal na starost postavení párty stanů, neboť jedním z cílů dne bylo také překvapit pracující dobrovol-níky i klokánčí děti následnou párty s djem po dokončení prací přímo v Klokánku. Zde pomohla obec Nižbor a obec Ořech, kteří zapůjčili párty stany bezplatně. O vybavení do stanů se postarala společ-nost PÁRTY NÁBYTEK, s. r. o., která poskytla většinu mobiliáře zdarma a další s výraznou slevou. Poslední tým měl na starost umytí oken v Klokánku a úklid.
   Den by se neobešel také bez speciálního týmu, ve kterém působily shodou jmen dvě Kateřiny, které se pečlivě starali, aby neměli dobrovolníci během dne hlad. Suroviny na přípravu jídel a pitný režim poskytli hypermarkety Globus Čakovice a Globus Černý Most, kteří podpořili dobrovolnický den již opakovaně.
   Po skončení prací pohovořil v herně o historii a náplni Klokánku ředitel pan. Jan Vaněk, DiS., jehož řeč byla tlumočena do anglického jazyka z důvodu široké mezinárodní účasti. Během jeho pro-slovu se prostor hřiště proměnil v církevní obřad pod vedením Pastora Pavla Knoba z Apoštolské církve, do kterého se zapojily také děti z Klokánku. Slušivé šatičky je proměnili v mžiku na roztomilé družičky. Příchodu ženicha a svědků hrála živá kapela a po příjezdu nevěsty děti mohly vidět i zpěv naživo, neboť nevěsta si nenechala nic zahrát, nýbrž si svojí písničku sama během příchodu k oltáři odzpívala. Dobrovolníci ani pozvaní hosté nic netušili a tak bylo o milé překvapení postaráno. Po skončení obřadu se hřiště proměnilo na párty, kde děti skotačily s dobrovolníky, pochutnali si na skvělém občerstvení i zákuscích. Ve večerních hodinách se děti vrátily na své pokoje, naplnily si led-nice dobrotami a usínali nejen s krásně upravenou zahradou a prolézačkami, ale také s první zkuše-ností osobní účasti na církevním obřadu. Suma sumárum sedmého dobrovolnického dne se zůčastnilo čtyřicet jedna dobrovolníků včetně jejich pěti dětí, kterým se povedlo díky štědrým příspěvkům jak jich samotných, tak kamarádů, kteří přispívali online, ale i díky partnerům, kteří se také podíleli vel-kou měrou na snížení nákladů, darovat závěrem sedmého dobrovolnického dne Klokánku ve Štěr-boholech částku ve výši 20.000 Kč, která bude užita na další provoz tohoto zařízení.
   Nadace Worldventures Foundation (www.wvfoundation.org) darovala na dobrovolnických dnech v České republice Klokánkům za poslední rok a půl, kdy koordinátor Kamil Sabbagh dobro-volnické dny v ČR pořádá, celkem finanční příspěvek ve výši 98.120 Kč a jak je vidět, příspěvek to nebyl poslední. Nadace Wolrdventures Foundation plánuje do budoucna v České republice projekty s dlouhodobým pozitivním dopadem na znevýhodněné děti.
   Se setměním byla v očích dobrovolníků vidět velká únava, avšak se nebylo čemu divit. V Klokánku ve Štěrboholech odvedli všichni skvělou práci a tak závěrem získali od partnerské společ-nosti Fitness Place, s. r. o. dárkové poukazy, aby mohli načerpat síly na další dobrovolnický den v Čechách.
   Pokud byste Klokánku ve Štěrboholech sami rádi pomohli, podívejte se na jejich webové stránky na www.klokanek-sterboholy.cz, kde nalezente přehled toho, co jim aktuálně nejvíce chybí. Momentálně třeba máslo a vajíčka. Máte-li srdce pomáhat, příště se můžete přidat také na další dobro-volnický den v Praze nebo poslat na číslo účtu Klokánku ve Štěrboholech libovolný finanční pří-spěvěk. Číslo účtu a kontaktní informace nalezente na jejich webových stránkách v sekci kontakty.

Autor článku: oit@praha15.cz MČ v médiích a tiskové zprávy