Volené orgány

Zastupitelstvo, rada, výbory, komise

Zastupitelstvo MČ, Výbory zastupitelstva, Rada MČ, Komise zřízené radou, …

Více

Tisk E-mail

Informační zpravodaj PID č. 10/2018

Obsah

Den dětí v Braníku a na Kačerově
Jízdenku mi sežral pes! Tramvaj Vymlouvačka vyjela do pražských ulic
Trvalé změny PID od 10. 6. 2018
Výstava k plánu mobility ukáže, kudy se bude ubírat pražská doprava

 
Den dětí v Braníku a na Kačerově

   V sobotu 2. června 2018 cca od 9:30 do 17:00 proběhne na vlakovém nádraží v Braníku a v depu metra na Kačerově velkolepá akce pro malé i velké. Den dětí bude tentokrát plný nejen historických vlaků, ale svézt se bude možné také historickou soupravou metra, tramvajemi i autobusy. Bohatý doprovodný program se bude odehrávat hned na dvou místech – na branickém nádraží a v kačerovském depu metra.

Historické vlaky
• Motorová souprava v trase Praha-Braník – depo metra Kačerov (5 párů vlaků).
• Vlak s parní lokomotivou „Velký bejček“ a motorovou lokomotivou „Karkulka“ v trase Praha-Braník – Praha-Modřany zastávka (7 párů vlaků).

Historické metro
• Pětivozová souprava 81-71 v trase Florenc – Depo Kačerov v intervalu cca 60 minut.

Historické tramvaje
• Dvě soupravy starých vozů v trase Nádraží Braník – Karlovo náměstí – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Bílá labuť v intervalu cca 45 minut.

Historické autobusy
• 2 autobusy v trase Nádraží Braník – Podolská vodárna – Pražského povstání v intervalu cca 30 minut.
   Kromě historických vozidel bude mezi depem Kačerov a nádražím Braník pendlovat také zvláštní autobusová linka s mezizastávkou u stanice metra Kačerov a v intervalu 15 minut.

Jízdné
   V historických vlacích bude platit zvláštní jízdné, historickým metrem se svezete za běžné jízdné MHD a jízdy historickými tramvajemi a autobusy včetně zvláštní linky Depo Kačerov – Nádraží Braník budou zdarma.


Jízdenku mi sežral pes! Tramvaj Vymlouvačka vyjela do pražských ulic

   Tramvaj inspirovaná reálnými výmluvami černých pasažérů, které nasbírali revizoři pražského dopravního podniku. To je Vymlouvačka. Spolu s kreslenými komiksy upozorní, že nemá smysl se hloupě vymlouvat, když jízdné v pražské hromadné dopravě stojí v průměru jen 10 korun denně.
   Vymlouvačka vyjíždí na koleje v rámci dlouhodobé kampaně Nejedeš načerno?, kterou připravuje hlavní město společně s Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) a organizací ROPID. Ve skutečnosti jde o dvě tramvaje. S jednou z nich se cestující setkají zpravidla na lince číslo 17, s druhou na lince číslo 13.
   „Roční kupon na pražskou hromadnou dopravu dnes stojí jen 3 650 korun, to je v průměru 10 korun denně,“ říká Jaroslav Mach z odboru rozvoje a financování dopravy Magistrátu hlavního města Prahy a dodává: „Vymlouvačku jsme vytvořili opravdu na základě reálných výmluv černých pasažérů, jen některé jsme museli trošku zjemnit, aby byly vůbec publikovatelné. Věřím, že se lidé nad výmluvami na Vymlouvačce a ve speciálních komiksech pobaví. Nejspíš budou nad některými z nich kroutit hlavami, ale odráží to každodenní realitu.“

   Zájem o roční kupony roste i díky kampani Nejedeš načerno?
   Cestující si v pražské MHD roční kupony oblíbili. Loni si jich poprvé zakoupili přes 300 tisíc, tedy o cca 28 tisíc více než v roce 2016. Přesná čísla říkají, že loni si roční kupon pro pražskou MHD zakoupilo celkem 311 349 cestujících. Pro srovnání, předloni to bylo 283 804 cestujících, v roce 2015 celkem 265 189.
   K většímu zájmu o roční kupony přispívá i kampaň Nejedeš načerno? s opatřením tzv. pokuty za půlku. Už od 23. října 2017 si černí pasažéři mohou snížit pokutu o polovinu v případě, že si koupí roční kupon za 3 650 korun. Opatření je motivuje, aby se z nich stali platící cestující.
   „Pokutu za půlku od začátku kampaně už využilo 2 902 černých pasažérů. Snížili si pokutu jen na 400 korun a stali se z nich roční předplatitelé pražské hromadné dopravy. Tržby z těchto kuponů tak přesáhly už 10,5 milionu korun,“ přibližuje vedoucí odboru Přepravní kontrola DPP Pavel Kurka a dodává: „Jen za loňský rok jsme ve spojích Pražské integrované dopravy přistihli 273 741 cestujících bez platného jízdního dokladu. Od začátku letošního roku do konce dubna jich bylo přes devadesát tisíc.“

   Komiksy i další Akce revizor
   „Hlavní rolí Vymlouvačky není jen pobavit, ale především upozornit na to, že při ceně 10 korun denně cestování načerno za žádné výmluvy a trapné situace nestojí. Proto vznikla i série komiksů, které upozorňují na hloupé chování těch, co cestují bez jízdenky,“ říká náměstek ředitele ROPID Martin Šubrt. „Vymlouvačka zapadá do celé kampaně Nejedeš načerno? v rámci, které se už cestující setkávají na řadě tramvají a autobusů se samolepkami, které je upozorňují, aby si nezapomněli označit jízdenku. Ke kampani patří také předem ohlašované Akce revizor. O těch se dozvědí lidé dopředu na stránkách Nejedesnacerno.cz.“
   Akce revizor upozorňují na dny, kdy opravdu není dobrý nápad jezdit načerno, protože revizorů je na některých místech mnohem více než obvykle. Před prázdninami se uskuteční předem ohlášené Akce revizor 7., 19. a 20. června 2018. Děti pak při kontrolách od revizorů dostávají dětské lístky, aby si je mohly označit stejně jako dospělí a učily se tak odmala správným návykům.


Trvalé změny PID od 10. 6. 2018

   K celostátnímu termínu změn jízdních řádů v neděli 10. 6. 2018 dochází k drobným úpravám jízdních řádů především příměstských autobusových linek PID.

   Změny jednotlivých linek
329    Mírné omezení provozu v pracovní dny, zrušení zajíždění většiny spojů do Květnice.
340    Nový spoj v pracovní dny ráno z Dejvické do Roztok.
372    Nový spoj v pracovní dny večer z Odoleny Vody do Dřínova.
391    Nové 2 večerní spoje v pracovní dny z Úval do Klánovic.
423    Nové spoje v pracovní dny ráno v trase Úvaly – Škvorec.
464    Linka je prodloužena o zastávky Horní Beřkovice, žel. st. a Horní Beřkovice, točna
495    Nový 1 pár spojů v pracovní dny odpoledne Strančice – Zvánovice.
655    Celkové posílení provozu ve špičkách pracovních dnů.
   Změna zastávek
Horní Beřkovice, ObÚ    nový název pro zastávku Horní Beřkovice
Honí Beřkovice, točna    nová zastávka pro linky 464, 468 (stálá)
Strančice, Obch. centrum    nová zastávka pro linku 469 ve směru Březí, Podskalí (na znamení)
Úvaly, Hodov    nový název pro zastávku Úvaly, V Setých
Úvaly, Hřbitov    nový název pro zastávku Úvaly, U Hřbitova
Úvaly, Pivovar    nový název pro zastávku Úvaly, Rozc. Slovany
Úvaly, Slovany    nový název pro zastávku Úvaly, Na Slovanech
Úvaly, Zálesí    nový název pro zastávku Úvaly, Rozc. Horoušánky


Výstava k plánu mobility ukáže, kudy se bude ubírat pražská doprava

   Výstava Plán udržitelné mobility Prahy a okolí nabídne návštěvníkům pohled do budoucnosti dopravy v metropolitní oblasti a koncepční dokument tak získá reálné obrysy. Lidé se díky expozici na konkrétních případech dozvědí, jak se bude v následujících letech vyvíjet doprava v metropoli a nejbližším okolí. Výstava s doprovodným programem se koná od 29. května do 17. června 2018 v Centru architektury a městského plánování (CAMP), sídlícím v areálu Emauzského kláštera v ulici Vyšehradská 51 v Praze 2.
   Pražané už téměř dva roky spolupracují na vytváření plánu mobility s projektem Polaď Prahu. Nyní, kdy se příprava dokumentu blíží do finále, mohou navštívit expozici, která si vytyčila za cíl přeměnit nudnou teorii do zábavné a poučné formy vysvětlující stěžejní části hravým způsobem. Hned na začátku výstavy se může návštěvník zahloubat do problémových map zobrazující nejkritičtější místa v Praze v automobilové, hromadné a cyklistické dopravě. Následně zhlédne krátký film, který představí vizuální formou budoucí směřování pražské dopravy. Pro studijní typy pak výstava nabídne přehled všech 243 karet opatření, která se v metropolitní oblasti připravují, tedy konkrétních plánovaných změn v dopravě. Na dotykových obrazovkách si je návštěvník prohlédne, a pokud ho některé z nich zaujme, okamžitě si kartu přepošle na e-mail, aby si mohl následně z pohodlí domova studovat popsané detaily. A na závěr si pomocí unikátní hry vyzkouší, jak se takový plán udržitelné mobility tvoří. Díky této hře si lépe představí, kolik menších dopravních staveb je možné postavit za stejnou cenu, za jakou se staví nové metro nebo velké silniční stavby.
   Plán mobility pro Prahu a okolí je strategická dopravní „kuchařka“, která se dívá na pohyb po hlavním městě a části středočeského kraje v celkovém spektru od běžné chůze přes cyklistiku až po jízdu ve veřejné dopravě či autě. A nebyl by to plán, kdyby se tento dokument nedíval směrem dopředu. Konkrétně až do roku 2030, do kdy plánují odborníci dopravu v metropolitní oblasti. Samotný projekt je mezi širokou veřejností znám pod marketingovou značkou Polaď Prahu, protože kromě pracovní skupiny zastoupené nejdůležitějšími institucemi pod záštitou magistrátu ladili Prahu také odborníci, akademici, partneři z neziskových organizací, městských částí až po samotné občany a zástupce různých zájmových skupin.

   Speciální program pro veřejnost k výstavě plánu mobility
   Odborníci, kteří připravují Plán mobility pro Prahu a okolí se také osobně setkají s návštěvníky, aby jim představili plán, jeho konkrétní opatření a také některý z členů okomentovat výstavu samotnou:
   7. 6. 2018 17:00    Komentovaná prohlídka výstavy P+ pro veřejnost
Během jedné hodiny provede zástupce pracovní skupiny návštěvníky expozicí a podrobně představí veškeré části, ze kterých se výstava skládá.
   12. 6. 2018 18:00    Představení konkrétních opatření Návrhu P+ a komentovaná prohlídka výstavy pro veřejnost
Návštěvníci mohou očekávat představení Návrhu formou prezentace a následnou prezentaci částí Návrhu formou Pecha Kucha zakončenou komentovanou prohlídkou výstavy.

Autor článku: oit@praha15.cz Odbor dopravy

Soubory ke stažení

Originál dokumentu

Velikost souboru: 538,02kB

formát PDF

Soubor ke stažení Nové okno