Opatření ke snížení škodlivého ozónu v ulicích Městské části Praha 15

Kropení ulic v období horkých letních dní není jen o chvilkovém příjemném pocitu. Dochází při něm ke zvlhčení vzduchu, snížení prašnosti a k ochlazení komunikací a chodníků. Hlavním důvodem kropení je ale snížení škodlivého ozónu v přízemní vrstvě. Přízemní ozón vzniká v ovzduší reakcí těkavých látek a oxidů dusíku při slunečním záření. Největší vliv na zvýšené koncentrace přízemního ozónu má doprava.

Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s., na některých hlavních komunikacích zajišťuje dvakrát denně mlžení a kropení i na území Prahy 15, ale s ohledem na četnost a rozsah je připraveno doplňující řešení. SDH Horní Měcholupy má k dispozici kropicí vůz i personální vybavení k zajištění kropení ulic v horkých dnech. Pro zbytek léta bylo s SDH sjednáno, že budou při tropických dnech systematicky vyjíždět a pomáhat tak se zlepšením podmínek v naší městské části. Městská část za pomoci SDH Horní Měcholupy zajistí častější kropení i na vedlejších komunikací, aby přízemní ozón nepoškozoval dýchací soustavu obyvatel a živočichů a u rostlin nenarušoval fotosyntézu.

Autor článku: dana.benesova@praha15.cz MČ v médiích a tiskové zprávy