Volené orgány

Zastupitelstvo, rada, výbory, komise

Zastupitelstvo MČ, Výbory zastupitelstva, Rada MČ, Komise zřízené radou, …

Více

Tisk E-mail

Informační zpravodaj PID č. 10/2019

Obsah

Mobilní aplikaci PID Lítačka lze nově kombinovat s předplatnými kupony pro Prahu
Trvalé změny PID v květnu 2019
Den dětí v Braníku a na Kačerově v sobotu 1. června 2019
Integrace autobusů na Příbramsku od 29. 6. 2019

 
Mobilní aplikaci PID Lítačka lze nově kombinovat s předplatnými kupony pro Prahu

  Všem uživatelům mobilní aplikace PID Lítačka cestujícím po Praze a Středočeském kraji přinášíme řadu novinek, které tuto dopravní aplikaci činí přehlednější a uživatelsky přívětivější. Nově je možné v aplikaci zobrazit zakoupené dlouhodobé časové kupóny, aktivovat zakoupené jízdenky na konkrétní čas či kombinovat jízdenky se zakoupeným předplatním kupónem. Jde o průběžnou etapu implementace dlouhodobých kupónů do aplikace, další novinky se tak teprve chystají.
   Aktualizace mobilní aplikace na začátku měsíce umožnila zobrazit cestujícímu zakoupené dlouhodobé časové kupóny (měsíční až roční) a mít tak přehled o jejich platnosti na obrazovce mobilního telefonu. Zobrazení je v současné době pouze informativního charakteru pro účely cestujícího, pro odbavení a kontrolu revizorem je stále potřeba předložit buď kartu Lítačka, či bezkontaktní platební kartu, nebo In-Kartu ČD. Ověření časového kupónu přímo v aplikaci pomocí QR kódu nebo technologie NFC je v plánu v následujících měsících.
   Další novinkou, kterou mobilní aplikace přináší, je možnost aktivování jízdenky na daný čas. To znamená, že pokud cestující ví například již ve 12:45, že pojede autobusem ve 13:15, může si aktivovat jízdenku přímo na tento konkrétní čas již v předstihu a nemusí tak řešit aktivaci jízdenky až při cestě na zastávku. Tato nová funkcionalita vzešla z podnětů uživatelů aplikace, kteří nám poskytují pravidelně zpětnou vazbu.
   Největší novinkou je kombinace jízdenky z aplikace s dlouhodobým časovým kupónem, která je nově možná již ve všech relacích, nikoliv jen ve směru do Prahy, jako tomu bylo doposud. Aplikace navíc dokáže sama navrhnout jízdenku se zohledněním již zakoupených předplatních kupónů a tarifní kategorie tak, aby cestující neplatil za již předplacená pásma. Pokud jedete například z Prahy do Kladna a vlastníte kupón na Prahu, aplikace sama navrhne jízdenku za 24 Kč pouze na doplňková pásma. Díky tomu cestující ušetří a zároveň se nemusí bát, že se v tarifním systému spletou. Jak tuto novinku plnohodnotně využít popisujeme v přehledném návodu na www.pid.cz/mobilni-aplikace.
Aktualizace aplikace rovněž umožnuje používat platební metodu Apple Pay pro nákup jednotlivých jízdenek a cestující může upozornit, prostřednictvím notifikace, na konec platnosti zakoupených dlouhodobých kupónů či nosiče (Lítačky, bezkontaktní bankovní karty, či In-Karty ČD). Aplikaci PID Lítačka si mohou noví uživatelé zdarma stáhnout na Google Pay a App Store.


Trvalé změny PID v květnu 2019

   V průběhu května 2019 dochází k několika trvalým změnám jízdních řádů vybraných autobusových linek PID na základě požadavků cestujících nebo jednotlivých měst či obcí a zároveň je prodloužena letní provozní doba sezonního přívozu P7 mezi Holešovicemi a Karlínem:

   1)    6. 5. 2019
436    Časový posun dopoledního spoje z Milovic do Vlkavy, který tak nově pokračuje přímo do Nymburka.
673    Prodloužení ranního spoje v pracovní dny o úsek Křinec, Sovenice – Křinec, Náměstí.
674    Časový posun odpoledních spojů v pracovní dny z Křince do Nymburka.
675    Zkrácení dopoledního spoje od Peček do Cerhýnek (původně jel až do Velimi) a až následně pokračuje do Kolína (dojížďka dětí od Cerhenic).
678    Ranní spoj v pracovní dny od Poděbrad končí v zastávce Pečky, Palackého (přestup na vlak zachován).

   2)    10. 5. 2019
P7    Prodloužena provozní doba přívozu Holešovice – Karlín v období hlavní sezony až do cca 22:00 (přívozy P5, P6 a P8
        v provozu od 10. 5. 2019 každý den až do 21:00).

   3)    13. 5. 2019
Časové posuny spojů na linkách 118, 124, 134, 170 a 181 ve vybraných provozních obdobích.

   4)    17. 5. 2019
348    Posílení provozu – na většinu spojů celotýdenně nasazeny kloubové autobusy (9 nových vozů), zároveň je linka zkrácena do trasy Praha – Obříství, v úseku Obříství – Zálezlice, Kozárovice nahrazena posílenou linkou 473 (z důvodu omezené průjezdnosti kloubových autobusů).
383    Na vybrané spoje je v pracovní dny nasazen kloubový autobus.
473    Posílení provozu v pracovní dny v úseku Neratovice, Kojetická – Obříství – Zálezlice, Kozárovice, v úseku Obříství – Zálezlice, Kozárovice linka nahrazuje provoz linky 348.
656    1 školní spoj v pracovní dny ráno prodloužen z Líbeznic přes Bořanovice, náves zpět do Líbeznic.
658    Posílení provozu v pracovní dny v úseku Odolena Voda, Závod – Neratovice, Žel. st., do zastávky Odolena Voda, Závod nově prodlouženy spoje z Neratovic s odjezdem ve 12:57 a 16:05, ze zastávky Odolena Voda, Závod odjíždějí nové spoje v 7:07, 13:40 a 16:53.
   20. 5. 2019
363    Spoj s odjezdem v 7:36 ze zastávky Čestlice nově začíná již v zastávce Nupaky, školka, následují zastávky Nupaky a Nupaky, hotel.


Den dětí v Braníku a na Kačerově v sobotu 1. června 2019

   V sobotu 1. června 2019 cca od 9:00 do 17:00 proběhne opět po roce na vlakovém nádraží v Praze-Braníku a v depu metra Kačerov velkolepá dopravní akce pro malé i velké, a to při příležitosti Mezinárodního dne dětí. Den bude opět plný historických vozidel, jakými jsou vlaky, metro či tolik oblíbené nostalgické jízdy autobusů do okolí. Bohatý doprovodný program se bude odehrávat na obou zmiňovaných místech – na branickém nádraží a v depu metra Kačerov. Letos nově se můžete těšit na prezentaci Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy, u jejichž stánku budete moci za jasného počasí pozorovat dalekohledem jedinou hvězdu naší sluneční soustavy – Slunce.

Historické vlaky
•    vlak s parní lokomotivou ze žst. Praha-Braník do žst. Praha Modřany zast. (3 páry spojů), Praha-Zbraslav (1 pár spojů), Vrané nad Vltavou (1 pár spojů) a na vlečku Depa Kačerov (1 pár spojů)
•    motorová souprava řady 813 na vlečku Depa Kačerov (4 páry spojů) a přes tzv. most Inteligence na nádraží Praha-Radotín (1 pár spojů)
•    kyvadlové jízdy motorovým vozem řady M 131.1 „Hurvínek“ po obvodu stanice Praha-Braník
Historické metro
•    pětivozová souprava metra 81-71 (tzv. Černá huba) v trase Depo Kačerov – Kačerov – Florenc v intervalu cca 60 minut
Historické autobusy
•    nostalgické jízdy historickými autobusy od žst. Praha-Braník do okolí
•    Kromě historických vozidel bude v trase Nádraží Braník – Kačerov – Depo Kačerov (a zpět) zavedena zvláštní autobusová linka v intervalu 15 minut.
Jízdné
   V historických vlacích bude platit zvláštní jízdné, historickým metrem se svezete za běžné jízdné PID a jízdy historickými tramvajemi a autobusy včetně zvláštní linky „Nádraží Braník – Depo Kačerov“ jsou zdarma.


Integrace autobusů na Příbramsku od 29. 6. 2019

   Od soboty 29. června 2019 bude spuštěna I. etapa integrace veřejné dopravy na Příbramsku. Ta zahrnuje veškeré autobusové linky na trase Praha – Dobříš – Příbram, linku Hořovice – Příbram a také dvě linky z Příbrami do oblasti Obecnice a Sádku. Systém PID, ve kterém lze na jednu jízdenku využívat vlaky, autobusy i městskou hromadnou dopravu, se tak rozšíří o dalších 6 autobusových linek, které nahradí částečně nebo zcela 17 stávajících linek SID. Na nových linkách bude platit pásmový a časový tarif PID s možností využití přestupních jízdenek, časových kuponů, a to jak v papírové tak i elektronické podobě včetně možností nákupu jednorázového jízdného platební kartou u řidiče nebo přímo pomocí mobilní aplikace PID Lítačka.

Linky 392, 393 a 395 na páteřní trase Praha – Dobříš – Příbram
•    3 nové linky nahradí v pravidelných intervalech a s přehledným jízdním řádem stávajících 12 linek, přičemž nedochází k omezení provozu, ale naopak k prodloužení provozu až do pozdních večerních hodin (spoj od posledního metra)
•    výstupní i nástupní zastávka všech autobusů přesunuta do terminálu Smíchovské nádraží
•    zastávka na Lihovaru s přestupem na městské autobusové linky na pravý břeh Vltavy (Jižní Město, Lhotka, Brumlovka, Podolí apod.)
•    páteřní linka 395 celodenně, celotýdenně v trase Praha – Dobříš – Příbram (všechny spoje přes Dobříš, Větrník; interval 15 minut v ranní špičce, 20 minut po zbytek pracovního dne, 30 minut o víkendech a večer)
•    expresní linka 393 ve špičkách Praha – Příbram bez zajíždění do Dobříše (interval 10 až 15 minut, při prázdninovém omezení 15–20 minut; součástí linky jsou přímé spoje do Rožmitálu pod Třemšínem, Březnice a Blatné, které jsou součástí PID prozatím pouze v úseku Praha – Příbram)
•    nové velkokapacitní autobusy délky 15 m vypraveny na linky 393 a 395 od cca srpna 2019
•    v rámci města Příbram všechny spoje linek 393 a 395 vedeny oběma směry přes autobusové nádraží (zastávky v ul. Čsl. armády), pro oblast Milínské zřízena zastávky Čsl. armády v docházkové vzdálenosti
•    doplňková linka 392 v trase Praha – Voznice – Dobříš – Rosovice – Buková – Pičín – Kotenčice – Suchodol – Občov – Příbram (ukončena na autobusovém nádraží), vložené spoje Praha – Dobříš, z nichž vybrané pokračují jako linky SID ve směru Kamýk n. Vlt. nebo Milevsko, vzájemný proklad se spoji linky 395 (ve špičkách souhrnný interval 7,5–10 minut)

Prodloužení stávající linky 317 z Dobříše do Příbrami
•    nová trasa Praha – Mníšek p. B. – Dobříš – Obořiště – Dlouhá Lhota – Dubenec – Háje – Příbram
•    rozšíření dopravní obslužnosti obcí vč. víkendů, interval 30–60 minut ve špičkách, 120 minut mimo špičky
•    návaznosti na rychlé spoje linek 392 a 395 v Dobříši z/do Prahy

Nové regionální linky 511, 512 a 531
•    linka 511 v trase Příbram – Lhota – Obecnice – Sádek – (Hluboš)
•    linka 512 v trase Příbram – Podlesí – Obecnice – (Sádek)
•    návaznosti mezi linkami 511, 512 a 393, 395 v Příbrami na autobusovém nádraží
•    rozšíření víkendového provozu na linkách 511 a 512 na souhrnný dvouhodinový interval
•    linka 531 v trase Hořovice – Jince – Příbram, zpravidelnění a zpřehlednění jízdního řádu

Autor článku: oit@praha15.cz Odbor dopravy

Soubory ke stažení

Originál dokumentu

Velikost souboru: 443,82kB

formát PDF

Soubor ke stažení Nové okno