Volené orgány

Zastupitelstvo, rada, výbory, komise

Zastupitelstvo MČ, Výbory zastupitelstva, Rada MČ, Komise zřízené radou, …

Více

Tisk E-mail

Informační zpravodaj PID č. 18/2018

Obsah

Nové slevy pro juniory, studenty a seniory v Praze od 1. 10. 2018
Od 1. října se rozšiřuje systém PID na železnici až na samotné hranice Středočeského kraje, lidé výrazně ušetří
Každých 60 sekund kabinka pro 35 cestujících. Lanovka z Podbaby do Bohnic má konkrétní podobu

 
Nové slevy pro juniory, studenty a seniory v Praze od 1. 10. 2018

   Na základě rozhodnutí Rady hl. m. Prahy dochází k úpravě cen předplatních kuponů pro území Prahy pro tarifní kategorie Junior 15–18 let, Student 18–26 let a Senior 60–65 let od 1. 10. 2018. Zároveň se zavádí roční kupóny a ruší se pěti- a desetiměsíční kupóny pro tyto kategorie. Způsob prokazování nároku na slevu ani druhy nosičů předplatného jízdného se nemění. Studentské kupóny budou mít omezeně volitelný začátek platnosti od 15. 8. do 31. 10.

Tabulka cen zlevněných předplatních kupónů:

 druh  cena
 měsíční  130 Kč
 čtvrtletní  360 Kč
 roční  1 280 Kč


   Již zakoupené kupóny za původní ceny je možné vrátit v budově centrálního dispečinku DPP v Praze 2 v ulici Na Bojišti, nicméně je nutné počítat se stržením manipulačního poplatku ve výši cca 60 Kč.


Od 1. října se rozšiřuje systém PID na železnici až na samotné hranice Středočeského kraje, lidé výrazně ušetří

   Dalších 96 železničních stanic a zastávek se zapojilo ve spolupráci s Českými drahami od 1. října 2018 do systému Pražské integrované dopravy na železnici. Nově vznikly tarifní pásma 8 a 9, která dosahují na samotnou hranici Středočeského kaje. Do Pražské integrované dopravy se tak nově zapojí Čáslav, Mnichovo Hradiště, Bakov nad Jizerou nebo třeba Bělá pod Bezdězem či Březnice na Příbramsku.
   „Všude, kam ve Středočeském kraji nově zavedeme jízdné Pražské integrované dopravy, zlevníme lidem cestování. Tedy pokud začnou místo běžných jízdenek na vlak používat jízdenky PID. Úspora není vůbec malá. Pro ilustraci jeden příklad. Pokud dnes jezdíte z Čáslavi každý den do Kolína vlakem, můžete si pořídit například čtvrtletní traťovou jízdenku se slevou IN 25 za 2 109 Kč. Když si ale koupíte čtvrtletní kupon PID pro tuto trasu, zaplatíte jen 1 800 Kč,“ vysvětluje František Petrtýl, radní Středočeského kraje pro oblast dopravy.
   Rozšíření systému Pražské integrované dopravy do všech stanic a zastávek na území Středočeského kraje umožnil právě vznik nového 8. a 9. tarifního pásma, který schválili středočeští zastupitelé na konci letních prázdnin.

   Rychlíky i osobní vlaky
  „Doby, kdy platily jízdenky PID jenom v osobních vlacích, jsou už dávno pryč, samozřejmostí je dnes možnost cestovat na levnější jízdné Pražské integrované dopravy i rychlíky, které objednává Ministerstvo dopravy,“ říká ředitel organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje Pavel Procházka. „Rychlé vlaky v kombinaci s levnějším jízdným než dosud – to je cesta, jak přilákat na železnici další cestující a nabídnout v našem regionu lidem veřejnou dopravu, do které se budou vracet. V Čáslavi, v Mnichově Hradišti, v Bělé pod Bezdězem a v dalších městech, která nově do systému zapojujeme, lidé využívají rychlíky každý den a od 1. října je budou mít levnější.“

   Časové kupony pro pravidelně dojíždějící
   Nejvíc ušetří ten, kdo vlakem dojíždí pravidelně, ale levnější jsou i jízdenky PID pro jednotlivou jízdu, které je možné koupit u pokladny na nádraží. „Ten, kdo dnes dojíždí vlakem každý den, využívá na kratší cesty zpravidla traťové jízdenky ČD se slevou na IN 25. Těmto lidem se nově vyplatí pořídit si časové kupony PID, které je možné koupit na měsíc, čtvrtletí anebo nově i na celý rok. Celoroční varianta je samozřejmě nejlevnější,“ upozorňuje ředitel ROPID Petr Tomčík, a doplňuje: „Tyto kupony je možné nahrát nejen na Lítačku, ale také na In Kartu Českých drah nebo na běžné bankovní karty Visa a MasterCard, které má dnes už skoro každý v peněžence.“
   Děti, junioři do 18 let, studenti do 26 let a senioři od 65 let mají kupony se státní slevou 75 %.

   Jízdenky PID pro jednotlivou jízdu
   Pokladní ČD umí prodat cestujícímu i jízdenku PID pro jednorázovou cestu, jen si o ní musí na pokladně říct. Pokud pojedete například z Mnichova Hradiště do zastávky Mladá Boleslav město, obyčejné jízdné ČD vás vyjde na 37 Kč, jízdné ČD se slevou IN 25 na 28 Kč a jízdenka Pražské integrované dopravy jen na 24 Kč (jízdenka pro tři pásma a 60 minut jízdy).
   „Všechny pokladny Českých drah v Praze i ve Středočeském kraji mohou prodat cestujícímu jízdenku Pražské integrované dopravy, výjimkou nejsou ani stanice, které se zapojí do systému teď od 1. října,“ říká Jakub Goliáš, ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah pro Prahu a Středočeský kraj. „V malých zastávkách na tratích v osmém a devátém pásmu zatím nejsou označovače jízdenek, ale můžete tu využít aplikaci PID Lítačka, jejímž prostřednictvím si jízdenku snadno koupíte z mobilního telefonu.“
   Aplikace PID lítačka funguje od konce prázdnin a kromě vyhledávání spojení, informací o odjezdech či mimořádnostech ve veřejné dopravě, umožňuje cestujícím nákup jízdenek PID pro jednotlivou jízdu přes mobilní telefon. Díky tomu může využít cestující jízdné PID z jakékoliv zastávky či stanice v systému Pražské integrované dopravy, tedy i z těch, kde zatím není k dispozici označovač jízdenek PID na nástupišti nebo pokladna ČD.

   Cenové srovnání jízdenek ČD a jízdenek Pražské integrované dopravy
   Tabulky níže ukazují příklady, jak mohou cestující ušetřit, pokud využijí proti stávajícímu jízdnému ČD v novém 8. a 9. pásmu jízdenky Pražské integrované dopravy. Tabulky jsou rozděleny do několika oblastí podle měst, která jsou nově zapojena do systému. Pro každou oblast najdete níže srovnání měsíčního a čtvrtletního jízdného a také jízdenek pro jednotlivou jízdu.

 

   Každých 60 sekund kabinka pro 35 cestujících. Lanovka z Podbaby do Bohnic má konkrétní podobu

   Lanovka, která by měla spojit Podbabu se ZOO a s Bohnicemi, má podporu hlavního města i Prahy 6 a Prahy 8. První cestující by mohla svézt mezi lety 2023 a 2024. Cesta z Dejvic do Bohnic se zkrátí skoro o půl hodiny, samotná stavba lanové dráhy je otázkou jednoho roku. Půjde o nejtišší a nejekologičtější dopravní prostředek, který by mohl začít vozit cestující v rámci systému Pražské integrované dopravy.
   Nástupní stanice na Podbabě u společného přestupního terminálu s vlaky, autobusy a tramvajemi, překonání Vltavy a čistírny odpadních vod vzduchem za pomoci dvou pilířů, zastávka u Zoologické zahrady a stoupání do Bohnic k přestupnímu terminálu Krakov. To je podle studie, kterou na základě zadání hlavního města připravila organizace ROPID, nejlepší a nejrychleji realizovatelná varianta spojení Prahy 8, Zoologické zahrady a Prahy 6. Její součástí by mohlo být i uvažované parkoviště P+R na Podbabě.
   Doba jízdy 7 minut, interval 60 sekund a přepravní kapacita 2–4 tisíce osob za hodinu dle provozního režimu. Takto navržená kapacita zahrnuje i potřebnou rezervu pro sezónní i jiné výkyvy v poptávce a pro budoucí růst počtu cestujících. Takové jsou základní parametry připravované lanové dráhy.
   Trasa vede záměrně mimo území Zoologické zahrady, aby lanovka nekřížila její území, ale je dost blízko, aby mohla přivést cestující přímo k plánovanému novému vstupu do areálu. Díky tomu by se vyřešil problém s přetěžovanou autobusovou linkou 112 i nedostatkem parkovacích míst kolem ZOO. Zároveň nevede navržená trasa přes žádný z obytných domů.
   „Musíme řešit komfortní spojení Prahy 6 a Prahy 8, protože dnes neexistuje, a to je v roce 2018 ostuda. Lanovou dráhu jsme schopni postavit velmi rychle oproti tramvajovým tratím. Studie jasně ukazuje, že pokud chceme lidem nabídnout v dohledné době rychlé spojení těchto míst, je správnou cestou lanovka,“ říká náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek. „Neznamená to, že se v budoucnu nemohou postavit také tramvajové tratě, povedou ale v tunelech ve velmi složitých geologických podmínkách a bude trvat ještě dlouhou dobu, než budou moci vyjet.“

   Náklady na stavbu lanové dráhy
   Náklady na výstavbu lanové dráhy vychází na 1–1,5 miliardy korun s tím, že lanová dráha zabere jen minimum místa na povrchu. Nezbytnými stavbami jsou pouze dvě konečné, mezistanice u ZOO a 6 pilířů.

   Časová úspora pro cestující
   Největší časová úspora vznikne při cestách z centra Prahy 6 do Bohnic. Pokud pojede dnes cestující od areálu vysokých škol v Dejvicích na Krakov, potřebuje průměrně ¾ hodiny. Až bude stát lanovka, bude stejná cesta trvat jen 21 minut.
   „Dlouhodobě tu chybí použitelné dopravní spojení z Bohnic do Dejvic, lanová dráha je velmi elegantní a rychlé řešení, které je navíc levnější než cokoliv jiného. Praha 8 tento projekt podporuje. Ne nadarmo se staví lanovky v národních parcích. Ekologičtější a tišší dopravní prostředek, který zvládne zároveň přepravit tisíce lidí za den, Praha naplánovat ani nemůže,“ říká starosta Prahy 8 Roman Petrus.
   Stejně to vidí Praha 6: „Po tomto propojení voláme již dlouho a sami jsme si nechali zpracovat analýzu možných variant spojení. Když od nás chcete jet dnes do Bohnic, musíte tramvají přes Letnou na metro, tím dojedete do Kobylis a pak autobusem do Bohnic. Nebo si můžete vybrat variantu s přívozem. Je to ale naprosto absurdní, protože vzdušnou čarou je Krakov 3,5 kilometru z Dejvické. Jen těžko byste hledali v hlavním městě složitější spojení dvou městských částí, než má Praha 6 a Praha 8, byť jsme skoro sousedé. Lanová dráha je nejlogičtější řešení. Bude postavena mnohem rychleji a ekonomičtěji než tramvaje v tunelech. Podporujeme každé řešení, které ulehčí Praze 6 od současné dopravní situace,“ doplnila místostarostka Prahy 6 Eva Smutná.

   Zapojení do systému PID
   „Když se řekne lanová dráha, většina lidí si představí spíše turistickou atrakci, my tady ale mluvíme o plnohodnotném dopravním prostředku Pražské integrované dopravy, za který si nikdo nebude účtovat žádné speciální jízdné,“ upozorňuje vedoucí Odboru městské dopravy ROPID Martin Fafejta. „Kabinky budou bezbariérové pro vozíčkáře i rodiče s kočárkem. Na letní sezonu počítáme se zapojením kabin pro cyklisty. Základní přepravní kapacitu lanovky plánujeme na 2000 osob za hodinu, to vychází z propočtů dopravního modelu Technické správy komunikací. Lanovka má plánovanou dostatečnou kapacitu i na situaci, že bude hezky a do ZOO pojedou stovky lidí.“

   Další schvalování lanové dráhy
   Ještě před tím, než se začne lanová dráha stavět, čeká ji potřebná administrativa. „Po schválení studie radními a také zastupiteli bude možné začít pracovat na zanesení lanové dráhy do územního plánu, současně projektovat pro územní rozhodnutí a následně připravit dokumentaci pro stavební povolení. Pak se může začít stavět. Realistický odhad, kdy se lanovkou svezou první cestující, je mezi lety 2023 a 2024, když všechno dobře půjde,“ říká radní pro dopravu Petr Dolínek.

   Technologie tří lan
   Technologie lanové dráhy je navržena na systému tří lan, který je schopen odolávat i velmi silnému větru. Kabinu nesou dvě lana a pohání ji lano třetí. Ve stanici se od nich kabina odpojí, aby mohli cestující v klidu nastoupit a zase vystoupit, a pak se k nim opět připojí, aby mohla plnou rychlostí pokračovat dále. Cestující nastupují a vystupují, když se kabina pohybuje rychlostí jen 0,54 km/h, takže je to bezpečné i pohodlné. Technologie myslí i na stav nouze, kdyby se lanová dráha z jakéhokoliv důvodu zastavila. Nehrozí, že by bylo potřeba cestující dostávat z kabin za pomoci hasičů nebo vrtulníku. Systém pracuje s tzv. evakuační kabinou, která se k cestujícím bez problému dostane po třetím laně. Do té si cestující přestoupí a odveze je do stanice.

Autor článku: oit@praha15.cz Odbor dopravy

Soubory ke stažení

Originál dokumentu

Velikost souboru: 575,99kB

formát PDF

Soubor ke stažení Nové okno