Volené orgány

Zastupitelstvo, rada, výbory, komise

Zastupitelstvo MČ, Výbory zastupitelstva, Rada MČ, Komise zřízené radou, …

Více

Tisk E-mail

Informační zpravodaj PID č. 19/2018

Obsah

Od 1. října 2018 s jízdenkou PID ve vlacích v celém Středočeském kraji
Slavnostní zakončení sezóny Cyklohráčku
Trvalé změny na železnici od 9. 12. 2018
PID lítačka – snadná cesta k nákupu jízdenek, ať jste kdekoli

 
Od 1. října 2018 s jízdenkou PID ve vlacích v celém Středočeském kraji

   Dalších 96 železničních stanic a zastávek se zapojilo ve spolupráci s Českými drahami od 1. října 2018 do systému Pražské integrované dopravy na železnici. Nově vznikly tarifní pásma 8 a 9, která dosahují na samotnou hranici Středočeského kraje. Do Pražské integrované dopravy se tak nově zapojí Čáslav, Mnichovo Hradiště, Bakov nad Jizerou nebo třeba Bělá pod Bezdězem či Březnice na Příbramsku.
   Rozšíření systému Pražské integrované dopravy do všech stanic a zastávek na území Středočeského kraje umožnil právě vznik nového 8. a 9. tarifního pásma, který schválili středočeští zastupitelé na konci letních prázdnin.
   Ve 14 z 96 nově zapojených stanic a zastávek je možné zakoupit si jízdní doklady PID v pokladnách Českých drah, u všech ostatních stanic a zastávek je možné si koupit jízdenku PID například pomocí mobilní aplikace PID Lítačka. Ve všech nově zaintegrovaných stanicích a zastávkách samozřejmě platí i veškeré předplatní jízdenky PID, které se nově od 1. 10. 2018 prodávají i pro nová tarifní pásma 8 a 9. Předplatní kupóny se v pokladnách ČD prodávají v měsíční a čtvrtletní variantě. Díky novému odbavovacímu systému je možné si předplatní kupóny PID koupit i na In Kartu Českých drah nebo na bezkontaktní platební kartu Visa nebo Mastercard.


Slavnostní zakončení sezóny Cyklohráčku

   S příchozím podzimem končí již tradičně provoz sezónních výletních vlaků. Jedním z nich je i vlak pro malé i velké – Cyklohráček. Symbolické ukončení jeho 5. sezóny se uskuteční v sobotu 27. října 2018, na kterou ve spolupráci s Českými drahami, Železničním muzeem Zlonice a Hornickým skanzenem Mayrau chystáme doprovodný program nejen pro příznivce kolejové dopravy. Těšit se můžete na unikátní jízdu lokomotivy přezdívané Karkulka s retrovozy spojenými s Cyklohráčkem z Prahy do Zlonic a zpět či na speciální jízdu historickým autobusem Škoda 706 RTO LUX ze Slaného do Mayrau a zpět.
   Ráno do Mayrau, odpoledne do Zlonic
   Na ranní Cyklohráček bude ve Slaném navazovat historický autobus Škoda 706 RTO LUX, který sveze všechny zájemce o historii těžby černého uhlí na Kladensku na komentovanou prohlídku do Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích. Po prohlídce bude zajištěna doprava zpět do Slaného k Cyklohráčku nebo rovnou k Železničnímu muzeu ve Zlonicích. Vzhledem k velmi omezené kapacitě míst v historickém autobusu je však předem nutná rezervace na adrese cyklohracek@ropid.cz! Více informací o rezervaci se dozvíte na www.pid.cz/cyklohracek nebo na facebookovém profilu našeho výletního vláčku.
  Odpolední Cyklohráček bude mimořádně spojen s lokomotivou přezdívané Karkulka se třemi retrovozy zvanými Rybák. Tato mimořádně spojená souprava dojede až do Zlonic, kde na Vás ve zdejším železničním muzeu čeká bohatý doprovodný program.


Trvalé změny na železnici od 9. 12. 2018

   Od 1. října 2018 platí jízdenky PID na celém území Prahy i Středočeského kraje. Na jaká zlepšení se mohou těšit cestující od celostátní změny jízdních řádů 9. prosince 2018? Kromě dalšího posilování nejvytíženějších tratí kolem Prahy a zlepšování návazností mezi jednotlivými spoji se Pražané dočkají plnohodnotného provozu městské vlakové linky S41, která bude nově jezdit až do Hostivaře i ve všední dny, a proto dostane nové označení S49. Středočechům i ze vzdálenějších lokalit zrychlí a zjednoduší dojíždění do Prahy nové spěšné vlaky – z Kutné Hory a Kolína jako linka R41 a z Tábora, Olbramovic a Benešova jako linka R49. V prosinci to také bude rok od zavedení víkendového nočního rozjezdu vlaků z Prahy v půl třetí ráno, ke stávajícím vlakům přibyde ještě jeden, a to na lince S6 přes Nučice do Berouna.

   Nejvýznamnější změny na jednotlivých linkách – osobní vlaky
S2+S22    Nový půlnoční vlak z Prahy hl.n. do Milovic, zkrácení intervalů v pracovní dny odpoledne v úseku Lysá nad Labem – Nymburk.
S3+S34    Nový večerní pár vlaků Praha – Mělník celotýdenně.
S41 (nově S49)    Linka je prodloužena o úsek Praha-Libeň – Praha-Hostivař i v pracovní dny, v souvislosti s celotýdenním zavedením provozu v celé trase Roztoky u Prahy – Praha-Hostivař je linka přečíslována na S49, provoz nově přebírá dopravce Arriva vlaky.
S44    Posílení provozu v pracovní dny ve špičkách i v dopoledním období.
S6    Linka je také zařazena do nočního víkendového rozjezdu z Prahy hl. n. přes Nučice do Berouna cca ve 2:30.
S65    Nový pár vlaků Hostivice – Praha-Zličín v pracovní dny ráno (jede již přímo ze Středokluk, resp. z Noutonic), nový večerní pár vlaků celotýdenně ve večerních hodinách, zastávka Praha-Jinonice bude přemístěna do nové polohy blíže stanici metra Jinonice.
S7    Prodloužení vybraných vlaků na okrajích špiček pracovních dnů o úsek Praha-Radotín – Řevnice. Průjezdné vlaky přes Prahu hl. n. jedou nově v celé trase Beroun – Český Brod.
S8+S80    Nový vlak Čerčany – Vrané nad Vltavou – Praha v pracovní dny ráno, zpravidelnění ranního intervalu z Vraného nad Vltavou do Prahy na 30 minut.
S9    Zkrácení intervalu v pracovní dny dopoledne a večer cca do 21:00 v úseku Praha hl. n. – Říčany ze 30 na 15 minut. Navýšení kapacity o víkendu celoročně.
Na linkách S27 (Čáslav – Žleby – Třemošnice), S28 (Kutná Hora – Zbraslavice – Zruč nad Sázavou) a S98 (Olbramovice – Sedlčany) jsou zlepšeny návaznosti na rychlíky a zrovnoměrněny intervaly. Na lince S53 (Rakovník – Čistá – Kralovice) jsou zlepšeny návaznosti na autobusy směr Plzeň.

   Nejvýznamnější změny na jednotlivých linkách – spěšné vlaky a rychlíky
R10    Všechny rychlíky pojedou z důvodu připravované rekonstrukce trati v úseku Nymburk – Praha hl. n. přes Poříčany a zastaví ve stanici Praha-Libeň. Linka nově nebude po dobu této dlouhodobé výluky obsluhovat stanice Praha-Vysočany a Lysá nad Labem.
R41    Posílení a prodloužení spěšných vlaků Praha – Kolín z důvodu zrychlení a zpravidelnění dopravy ze vzdálenějších lokalit Středočeského kraje. V ranní špičce pracovního dne pojedou 4 spěšné vlaky Kutná Hora – Kolín – Praha v pravidelném intervalu 60 min. Obdobně v odpolední špičce pracovního dne pojedou 4 spěšné vlaky Praha – Kolín – Kutná Hora opět v hodinovém intervalu.
R43    Nový spěšný vlak v pracovní dny odpoledne z Prahy do Mladé Boleslavi.
R49    Zavedení nových spěšných vlaků Praha – Benešov ve špičkách pracovních dnů z důvodu zrychlení a zpravidelnění dopravy ze vzdálenějších lokalit Středočeského kraje. V ranní špičce pojedou 4 spěšné vlaky Benešov – Praha v pravidelném intervalu 60 min. Obdobně v odpolední špičce pojedou 4 spěšné vlaky Praha – Benešov opět v hodinovém intervalu.


PID lítačka – snadná cesta k nákupu jízdenek, ať jste kdekoli

   Stále oblíbenější mobilní aplikace PID Lítačka přináší cestujícím v Praze a Středočeském kraji nejpohodlnější způsob nákupu krátkodobých jízdenek pro cestu veřejnou dopravou v rámci Pražské integrované dopravy (PID).

   Nejrychlejší cestování
   Aplikace vyhledá dopravní spojení podle vaší polohy a doporučí nejlevnější jízdenku s platností 30 minut až 3 dny pro cestu veřejnou dopravou v rámci Pražské integrované dopravy (PID). Výhodou aplikace je schopnost pracovat s aktuálními informacemi o dopravě v rámci PID, a to včetně výluk a mimořádností. Máte jistotu, že aplikace vyhledala nejrychlejší možnou cestu. Zaplacení jízdenky probíhá pomocí nahrané platební karty nebo služby Masterpass, jízdenka je aktivní do dvou minut od zakoupení.
   Jízdenka zakoupená přes mobilní aplikaci je platná ve všech pásmech PID, tedy i v integrovaných částech Středočeského kraje, včetně vlaků ČD.

   Jak to funguje?
   Cena a délka platnosti je stejná jako u papírových jízdenek. Zakoupenou jízdenku je nutné v aplikaci aktivovat. Po aktivaci je jízdenka ještě dvě minuty v ochranné lhůtě, následně začíná její platnost.
   Po dobu ochranné lhůty je jízdenka neplatná. Cestující může nastoupit nebo vstoupit do přepravního prostoru až s platnou jízdenkou (po uplynutí ochranné lhůty). Ve vlacích je nutné mít platnou jízdenku v momentě odjezdu ze stanice/zastávky.
   Na linkách příměstských autobusů (č. 300–740 a 951–979) v případech, kdy se nastupuje předními dveřmi a jízdenky kontroluje řidič, je dovoleno nastoupit již s aktivovanou jízdenkou v ochranné lhůtě.

   Příští rok pro dlouhodobé kupóny
   Aplikace zobrazuje také přehled parkovišť P+R a jejich aktuální obsazenost, takže mají řidiči přehled, kde mohou odstavit svůj automobil a pokračovat pohodlně veřejnou dopravou. Další šikovnou funkcí je nákup až deseti jízdenek najednou, které si cestující aktivuje podle potřeby. Zakoupenou jízdenku můžete navíc předat dalšímu uživateli.
   „Intenzivně pracujeme na dalším rozvoji, aby od začátku příštího roku mohli cestující přes aplikaci kupovat i dlouhodobé časové kupóny,“ vysvětluje Michal Fišer, generální ředitel společnosti Operátor ICT, a.s., která má vývoj a správu aplikace na starosti.
   Aplikace je zdarma ke stažení v App Store a Google Play.
   Více na http://pid.litacka.cz/aplikace

Autor článku: oit@praha15.cz Odbor dopravy

Soubory ke stažení

Originál dokumentu

Velikost souboru: 476,59kB

formát PDF

Soubor ke stažení Nové okno