Volené orgány

Zastupitelstvo, rada, výbory, komise

Zastupitelstvo MČ, Výbory zastupitelstva, Rada MČ, Komise zřízené radou, …

Více

Tisk E-mail

Informační zpravodaj PID č. 6/2016

Obsah

Sezónní přívozy opět zkracují cestu přes Vltavu
Cyklohráček během prvního víkendu svezl už 800 lidí
Sezónní posily na příměstských autobusových linkách
Rozšíření přepravy jízdních kol v metru a tramvajích
Lanovka na Petřín v novém už od 8. dubna 2016
Den PID v Milovicích 16.4.2016

Sezónní přívozy opět zkracují cestu přes Vltavu

   Kromě dvojice celoročních přívozů P1 a P2 na severu Prahy brázdí Vltavu také čtveřice, která je v provozu pouze v sezóně, v letošním roce od pátku 25. března 2016 do neděle 30. října 2016. Jedná se o tyto lodní linky:
   • P3 Lihovar – Veslařský ostrov (interval 20 minut)
   • P5 Císařská louka – Výtoň – Náplavka Smíchov (interval 30 minut, v sobotu dopoledne 15 minut)
   • P6 Lahovičky – Nádraží Modřany (jízdy na požádání dle potřeby)
   • P7 Pražská tržnice – Ostrov Štvanice – Rohanský ostrov (interval 30–20 minut)
   Jako první začíná přívoz P3 z Lihovaru, a to již v 6 hodin v pracovní dny, o víkendech o hodinu později. V Modřanech (P6) a na Štvanici (P7) se v pracovní dny začíná jezdit v 7 hodin, o víkendech v 8 hodin. Přívoz P5 na Výtoni začíná každý den v 8 hodin.
   Mezi Lihovarem a Veslařským ostrovem (P3) se jezdí každodenně do 22 hodin, na zbylých třech sezónních přívozech (P5, P6, P7) je nově stanoveno proměnné ukončení provozu podle doby slunečního svitu. Od 25. března do 13. května 2016 a od 1. do 30. září 2016 se jezdí do 20 hodin, od 14. května do konce srpna 2016 do 21 hodin a v říjnu 2016 pouze do 19 hodin.


Cyklohráček během prvního víkendu svezl už 800 lidí

   Na Velký pátek 25. března 2016 se opět rozjel z Prahy na Okoř a do Slaného Cyklohráček – speciální výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště pro děti doplněný vozem pro cyklisty. Letos bude jezdit už třetí sezonu a svézt se s ním mohou výletníci o víkendech a svátcích od 25. března až do 30. října 2016. Z Prahy vyráží vždy v 9:18 a 13:18, zpět ze Slaného jede v 11:16 a 17:16. Během letošní sezóny bude navíc celkem sedmkrát prodloužen až do Zlonic, kde se nachází Železniční muzeum.
   Pro nejmenší je ve vlaku dětský koutek s hrami, knížkami, stavebnicemi i vláčkodráhou, ti větší můžou cestou uspořádat třeba turnaj v Člověče, nezlob se! dámě i kartách, kreslit křídami nebo skládat molitanovou stavebnici. O všechny hry se na palubě starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti také dárky na památku. Ve Slaném je pro děti připravena Cesta za zlatým pokladem, sběratelé mohou získat speciální turistickou vizitku Cyklohráčku a cestující mohou využít ve městě řadu slev například do cukrárny, nového minipivovaru, vlastivědného muzea nebo do aquaparku.
   V sobotu 23. dubna vyjede letos poprvé Cyklohráček také až do Zlonic. Ve Zlonicích bude možné navštívit tamní železniční muzeum a také se potkat se speciálním výletním parním vlakem Svatý Jiří, který do Zlonic dojede v rámci cesty na Řipskou pouť. Odjezd parního expresu je v 9:00 z nádraží Praha-Braník. Zpátky ze Zlonic odjede v 15:42.
   Po předložení orazítkovaného slevového kuponu z Cyklohráčku také získáte slevu na rodinné vstupné do železničního muzea. Kromě expozic parních lokomotiv, průmyslových vozů a zabezpečovací techniky se můžete v areálu muzea svézt také úzkorozchodným vláčkem.


Sezónní posily na příměstských autobusových linkách

   Podobně jako v předchozích letech dochází i v turistické sezóny 2016 k víkendovému posílení vybraných autobusových linek z důvodu zvýšeného zájmu o cestování především do turisticky zajímavých lokalit, jako jsou Mníšecko, Štěchovicko, Černokostelecko nebo Posázaví. Od 25. 3. 2016 až do konce října dochází k navýšení víkendové kapacity autobusových linek PID č. 173, 317, 321, 338, 361, 382, 383, 387, 390 a 404, a to buď nasazením kloubového autobusu namísto standardního (ve většině případů), standardního namísto midibusu (linka 173) nebo zdvojením některých víkendových spojů (linka 361).


Rozšíření přepravy jízdních kol v metru a tramvajích

   Letošní cyklistická sezóna bude plná zajímavých novinek v možnostech přepravy jízdních kol v rámci Pražské integrované dopravy. Od 25. 3. 2016 se významně rozšiřuje kapacita pro přepravu kol v metru, u tramvají přibude několik úseků, kde lze vzít kolo do tramvaje.

   Metro
• výrazné rozšíření počtu plošin s povolenou přepravou jízdních kol – nově na devíti plošinách soupravy (původně jen na pěti)
• nově se s jízdním kolem může na každou první a poslední plošinu jednotlivých vozů soupravy, výjimkou je první plošina soupravy ve směru jízdy (vždy maximálně 2 kola na plošinu)
• jednotlivé dveře vozů metra budou výrazně označeny, aby již nedocházelo ke sporům mezi cyklisty a ostatními cestujícími, kam se s kolem smí a kam ne

   Tramvaje
• nové úseky s povolením přepravy jízdních kol (v navazujících úsecích v závorkách přeprava povolena již nyní):
   o Hradčanská – Vítězné náměstí – Nádraží Podbaba
   o Hradčanská – Vítězné náměstí – Dejvická (– Divoká Šárka)
   o Palmovka – Nádraží Vysočany – Lehovec
   o Palmovka – Nádraží Libeň – Lehovec
   o Želivského – Vozovna Strašnice – Ústřední dílny DP
   o Želivského – Strašnická – Na Hroudě – Nádraží Hostivař
   o Náměstí Bratří Synků – Spořilov
   o Nádraží Braník – Nádraží Modřany (– Sídliště Modřany)

• i nadále je povolena přeprava pouze v uvedeném směru a mimo období 14:00–19:00 pracovních dnů


Lanovka na Petřín v novém už od 8. dubna 2016

   Lanová dráha na Petřín se po více než půlroční rekonstrukci rozjede opět v pátek 8. dubna 2016. Důvodem rekonstrukce byl zejména špatný technický stav mostní konstrukce na Nebozízku a zhoršená stabilita nosného podloží dráhy. Od 7. září 2015, kdy začala dlouhodobá výluka v provozu lanové dráhy, byla nejdříve zajištěna vozidla v koncových stanicích, ihned poté došlo k demontáži (a následné výměně) tažných a brzdných lan, které jevily známky značné opotřebovanosti. Během podzimu 2015 proběhlo sejmutí kolejnic v oblasti mostu, poté byla realizována samotná kompletní demolice přilehlé zastávky Nebozízek včetně mostu a podpěrných pilířů. V prvních týdnech roku 2016 započala stavba nového mostu i zastávky. V současné době probíhají závěrečné dokončovací práce, zprovoznění automatů na jízdenky, lakování osvětlení nebo instalace informačních a navigačních prvků.
   Cestující se mohou těšit na nově postavenou zastávku Nebozízek, nalakovaná vozidla s novou podlahou s protiskluzovým povrchem nebo příjemnější zázemí na Petříně v podobě nového nátěru konstrukce tubusu a stěn či zrekonstruovaného sociálního zařízení. Jednalo se o nejrozsáhlejší stavební opravu v novodobé historii lanové dráhy, která se píše od roku 1985.


Den PID v Milovicích 16. 4. 2016

   Nové lesní město, lanové centrum v korunách stromů, stovky metrů podzemních chodeb, přidaná obří trampolína nebo tubingová dráha. To je jen část novinek, které zábavně-naučný Park Mirakulum ve středočeských Milovicích připravuje pro nadcházející sezónu. Návštěvníci na ploše více než deseti hektarů najdou v nadcházející sezóně nejen nové atrakce a herní prvky, ale rovněž rozšířené občerstvení, zeleň a množství dalších překvapení. Poprvé v letošní sezoně se Mirakulum veřejnosti otevře v sobotu 16. dubna. A hned velkolepě pojatým Rodinným dnem s Tankodromem. Tradičně vyhledávaný program opřený o ukázky vojenské techniky nebo bitevní strategie letos doplní i ROPID s historickými vozidly v rámci Regionálního dne Pražské integrované dopravy.
   Na železniční lince S20 Praha – Milovice budou za běžné jízdné pendlovat elektrické soupravy řady 451, tzv. „pantografy“ a také historická souprava patrových vozů tažená elektrickými lokomotivami „Bobina“. Z milovického nádraží do Mirakula dovezou cestující kromě běžné linky PID č. 432 také historické autobusy dopravce OAD Kolín.
   V Mirakulu samotném čeká 16. dubna na Rodinném dni na všechny cestující z historického vlaku sleva na vstupném. A zároveň zlevněné jízdné po úzkokolejné parní železnici spojující park se sousedním Tankodromem. I zde bude probíhat pestrý program čítající tankové bitvy, jízdy na bojových vozidlech, přehlídku vojenské techniky, lety helikoptérou a mnoho dalšího. Podrobný program najdete na www.mirakulum.cz.
   Hned na první víkend v letošní sezóně si Mirakulum připravilo lákavý živý program. Tokhi & the Groove Army dá možnost intenzivně pocítit energii bubnů, zažít ji, naladit se na ní a zejména se ji naučit více vnímat. Dětské publikum se aktivně a s velkou radostí zapojuje do vystoupení kouzelníka Navara. Jeho komické scény se střídají s efektními triky a kvalitními žonglérskými kousky.

Autor článku: oit@praha15.cz Odbor dopravy

Soubory ke stažení

Originál dokumentu

Velikost souboru: 529,89kB

formát PDF

Soubor ke stažení Nové okno