Volené orgány

Zastupitelstvo, rada, výbory, komise

Zastupitelstvo MČ, Výbory zastupitelstva, Rada MČ, Komise zřízené radou, …

Více

Tisk E-mail

Informační zpravodaj PID č. 9/2016

Obsah

Linka 375 mezi Prahou a Starou Boleslaví je od května 2016 plně nízkopodlažní
Letištní expres AE pojede v sezoně každých 10 minut
Do Suchdola cyklobusem od 21. května 2016
Oslavy 20 let PID v Mníšku pod Brdy i s historickým cyklobusem
Důvody neposílení provozu linky 138 k 1. 5. 2016
Nová minibusová linka 243 Kazín – Dolní Černošice
Rozšíření PID na Mělnicku od 2. července 2016

 
   Linka 375 mezi Prahou a Starou Boleslaví je od května 2016 plně nízkopodlažní

   Od 9. 5. 2016 je zajištěn provoz příměstské autobusové linky 375 výhradně nízkopodlažními kloubovými autobusy. Linka 375, která jezdí v trase Praha, Českomoravská – Praha, Letňany – Podolanka – Dřevčice – Brandýs n. L, Náměstí – St. Boleslav, Žel. st., je první plně bezbariérovou páteřní regionální linkou PID. Současně došlo ke zvýšení podílu nízkopodlažních spojů na lince 367 a nově se objevují garantované nízkopodlažní spoje v odpoledních hodinách i na lince 346.
   „Zvyšování podílu nízkopodlažních vozidel je trendem nejen v městské, ale i v regionální dopravě. Vozíčkáři, hůře pohybliví spoluobčané nebo maminky s kočárky vítají každý další nízkopodlažní autobus. V současnosti je na linkách PID už přes 60 % autobusů nízkopodlažních. Pokud to bude technicky možné, v průběhu následujících let a v souvislosti s novými standardy kvality od roku 2019, bychom chtěli odstranit bariéry z autobusů úplně,“ říká ředitel ROPID Petr Tomčík.

   ČSAD Střední Čechy: přes 40 % nízkopodlažních autobusů
   Dopravce ČSAD Střední Čechy patří k největším dopravcům v Pražské integrované dopravě. Na 35 linkách provozuje celkem 160 autobusů, z nich je přes 40 % bezbariérově přístupných. Průměrné stáří vozového parku tohoto dopravce je 7,4 roku. Pro linky mezi Prahou a Brandýsem n. L.-Starou Boleslaví má k dispozici celkem 17 nízkopodlažních kloubových autobusů značek Solaris a MAN a 2 velkokapacitní autobusy o délce 15 metrů.


   Letištní expres AE pojede v sezoně každých 10 minut

   Podobně jako v loňském roce je od počátku května 2016 na základě dohody s Českými dráhami rozšířen provoz autobusové linky Airport Express (AE), která spojuje pražské hlavní nádraží s letištěm Václava Havla v Ruzyni. Přes den budou opět zkráceny intervaly této expresní linky z 30 na 15 minut.
   S ohledem na stále rostoucí počet cestujících i tržeb z jízdného na této lince však nasadí Dopravní podnik hl. m. Prahy od června do září ještě více autobusů. Od 1. 6. 2016 bude během dopoledního období cca do 14:00 zkrácen interval z 15 dokonce na 10 minut. Na linku tak bude nasazeno až 12 autobusů.
   „Přímá autobusová linka z hlavního nádraží na letiště Václava Havla Praha je vítaným doplňkem současné nabídky spojení letiště s centrem metropole pomocí veřejné dopravy. Autobusy zvládnou ujet trasu z Hlavního nádraží na letiště za půl hodiny. Do doby napojení letiště na kapacitní kolejovou dopravu je linka AE potřebným pomocníkem zejména pro cestující, kteří pokračují dále do jiných měst České republiky,“ uvádí náměstek primátorky a radní hl. m. Prhy pro oblast dopravy Petr Dolínek.
   „Tržby z jízdného na lince AE vzrostly v roce 2015 oproti roku 2014 téměř o 3 miliony Kč. Počet cestujících za rok 2015 dosáhl hranice půl milionu. Údaje za první čtvrtletí letošního roku nám dávají naději, že letos bude o cestování ještě větší zájem,“ říká Petr Tomčík, ředitel ROPID.
   „I když platí na lince AE vyšší jízdné než na ostatních linkách MHD, cestující každým rokem přibývají. Provoz před více než deseti lety jsme zahajovali s 30minutovým intervalem. Od letošního června budeme jezdit třikrát častěji,“ dodává Alois Kašpar, ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah pro Prahu a Středočeský kraj.
   Cena základní jízdenky na letištním expresu je 60 Kč. Jízdné se dá pořídit nejen u řidiče, ale na kterékoli osobní pokladně Českých drah nebo u vlakového personálu v ceně 42 Kč za základní jízdné, při využití slevových karet či nabídky zpátečního jízdného VLAK+ i levněji.


   Do Suchdola cyklobusem od 21. května 2016

   Dopravní podnik hl. m. Prahy zahájí od soboty 21. 5. 2016 na lince č. 147 mezi zastávkami Dejvická a Suchdol ověřovací provoz autobusů se speciální úpravou pro přepravu jízdních kol. Vzhledem k omezeným prostorovým podmínkám v interiéru autobusů a jejich odlišným provozním charakteristikám by byla přeprava jízdních kol uvnitř autobusů bez zásadních úprav nevhodná, ať už z důvodu omezení přepravy kočárků a invalidních vozíků, rizika znečištění či zranění v případě nutnosti náhlého brzdění atd. DPP proto na základě rozboru řešení v jiných regionech ČR i v zahraničí vytipoval a zajistil nákup a instalaci zařízení pro přepravu jízdních kol na zadním čele vozu na dva standardní nízkopodlažní autobusy.
   V první fázi zkušebního provozu bude přeprava možná pouze ve směru z centra (do kopce). Naložení jízdních kol bude umožněno v zastávkách Dejvická (přestup z metra) a V Podbabě (přestup z přívozu) a vykládka v zastávkách Internacionální a Výhledy. Nakládku a vykládku si bude zajišťovat cestující, řidič poskytne případnou radu či pomoc a následně jízdní kolo uzamkne k nosiči. Cestující obdrží od řidiče visačku s identifikací polohy kola na nosiči, kterou se následně prokáže při vykládce. Právě časově náročný postup nakládky a vykládky je důvodem pro omezení počtu takto obsluhovaných zastávek.
   Vybavené autobusy budou označeny piktogramem jízdního kola na čelním informačním panelu a jejich plánované nasazení bude vyznačeno v zastávkovém jízdním řádu. Podobně jako v metru, tramvajích nebo na přívozu bude jízdní kolo i zde přepravováno zdarma.
   Cílem spuštění zkušebního provozu je ověření, zda je přeprava jízdních kol, která je v autobusové dopravě zatím spíše doménou rekreačních linek, prakticky využitelná i v hustém městském provozu. Zkušební provoz na lince č. 147 je předpokládán do konce října 2016. Na základě jeho vyhodnocení bude DPP řešit případné úpravy organizace provozu či technického provedení celého zařízení a následně rozhodovat o možnosti nasazení ve standardním (pravděpodobně sezonním) provozu.


   Oslavy 20 let PID v Mníšku pod Brdy i s historickým cyklobusem

   V sobotu 18. června 2016 si v Mníšku pod Brdy a jeho okolí připomeneme 20. výročí od zavedení Pražské integrované dopravy do této oblasti. Další Regionální den PID, který se bude konat cca mezi 9:00 a 18:00, bude bohatý nejen na historické dopravní prostředky, ale na své si přijdou také milovníci cyklistiky. Dopravce MARTIN UHER nasadí na posílenou cyklobusovou linku mezi Dobřichovicemi a Kytínem unikátní, dnes již historický Cyklobus Karosa B732.
   Hlavní centrum oslav bude na náměstí F. X. Svobody v Mníšku pod Brdy. Organizace ROPID připravuje k tomuto výročí také vydání speciální publikace mapující 20 let PID na Mníšecku. Těšit se v ní můžete na množství archivních materiálů i autentické zážitky pamětníků začátků integrace.

   Program oslav:
   • Historický vlak (lokomotiva T435.0 + přípojné vozy):
      o Praha hl. n. – Čisovice – Mníšek pod Brdy – Dobříš
         - odjezd z Prahy hl. n.: 8:35
         - odjezd z Dobříše: 18:00
      o Dobříš – Mníšek pod Brdy – Čisovice
         - odjezdy z Dobříše: 10:42, 13:02, 15:32
         - odjezdy z Čisovic: 11:45, 14:18, 16:46
   • Historické autobusy (Škoda 706 RTO + vlek Jelcz, tahač LIAZ + návěs NO80, Ikarus 280, Škoda 706
     RTO, Karosa ŠD11, Karosa ŠL11, Karosa C734, Avia-Ikarus)
:
      o linka PID1: Praha, Smíchovské nádraží – Jíloviště – Mníšek pod Brdy, náměstí (4 vozy, interval
         40 minut)
      o linka PID2: Dobřichovice, nádraží – Řitka – Mníšek pod Brdy, náměstí (2 vozy, interval 60 minut)
      o linka PID3: Mníšek pod Brdy, náměstí – Mníšek pod Brdy, žel. st. / Mníšek pod Brdy, Skalka
         (1 vůz, vybrané spoje, návoz na vlak a na prohlídky areálu Skalka)
      o linka PID4: Mníšek pod Brdy, náměstí – Mníšek pod Brdy, žel. st. / Mníšek pod Brdy, Stříbrná
         Lhota / Kytín, náves / Malá Hraštice
(2 vozy, vybrané spoje, návoz na vlak a místní obsluha
         okolních obcí)
      o všechny autobusové linky zastavují pouze ve vybraných zastávkách
   • Historický Cyklobus v trase Dobřichovice, nádraží – Mníšek pod Brdy, náměstí – Kytín, náves (posila
     tradičního Cyklobusu, zkrácení intervalu pravidelné linky)
   • Doprovodný program v Mníšku pod Brdy na náměstí F. X. Svobody
   • Komentované prohlídky barokního areálu Skalka

V historických vlacích bude platit zvláštní jízdné dopravce Posázavský Pacifik doprava, přeprava historickými autobusy (kromě linky Cyklobusu) je zdarma. Pamětní publikace k 20. výročí integrace Mníšeckého regionu bude k dostání v den konání akce v Mníšku pod Brdy, a poté dle možností i v infocentru PID v Praze na Hlavním nádraží, a to zdarma.


   Důvody neposílení provozu linky 138 k 1. 5. 2016

   V souvislosti s dlouhodobým přetěžováním midibusových spojů linky 138 v oblasti Záběhlické školy byl k datu 1. 5. 2016 organizací ROPID ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy a. s. připraven návrh opatření, při němž by byl interval linky 138 v úseku Záběhlická škola – Skalka v ranní a odpolední špičce snížen na 6, respektive 7,5 minuty. Vzhledem k tomu, že kvůli průjezdnosti trasy linky 138 nemohou být na lince provozovány standardní autobusy, bylo zkrácení intervalu navrženo zřízením vložených midibusových spojů, které by se v oblasti Záběhlické školy otáčely průjezdem Harlacherovou ulicí. Záměr realizovat toto opatření byl oznámen místním obyvatelům vložením letáku do poštovních schránek.
   Na základě tohoto oznámení SVJ Práčská zaslalo organizacím ROPID a DPP stanovisko: „Vzhledem ke skutečnosti, že jsme jako SVJ Práčská majitelem pozemku resp. komunikace ul. Harlacherova tímto výslovně nesouhlasíme s vaším záměrem vedení/provozem linky č. 138 ulicí Harlacherova. Zároveň Vás tímto upozorňujeme, že pokud od svého záměru neustoupíte, učiníme příslušné právní kroky případně jiná opatření a průjezd autobusové linky neumožníme.“ Na základě tohoto stanoviska nebylo navrhované posílení provozu linky 138 k datu 1. 5. 2016 realizováno.


   Nová minibusová linka 243 Kazín – Dolní Černošice

   Od 20. 6. 2016 bude ve spolupráci s městskou částí Praha-Lipence a s dopravcem MARTIN UHER zavedena nová minibusová linka č. 243 v trase Kazín – Lipence – Dolní Černošice. Linka bude zajišťovat místní obsluhu oblastí na území městské části Praha-Lipence, které se nacházejí za hranicí standardních docházkových vzdáleností na běžné zastávky PID a kde na přístupových trasách ke stávající lince 241 nejsou zajištěny bezpečné podmínky pro chodce (úzké vozovky bez chodníků).
   Trasa a zastávky linky 243:
   Kazín – Ke Kazínu – Lipence – Dolnočernošická – Dolní Černošice
   Nová linka 243 bude v provozu v pracovní dny v období cca od 5:30 do 20:00 a bude jezdit v základním intervalu 30 minut ve špičkách a 60 minut v ostatních obdobích a její spoje budou obousměrně navazovat na spoje linky 241. V úseku Lipence – Dolní Černošice bude interval v odpolední špičce 60 minut.
   Linku 243 bude provozovat dopravce MARTIN UHER s novým nízkopodlažním minibusem, všechny spoje linky budou garantovaně nízkopodlažní.


   Rozšíření PID na Mělnicku od 2. července 2016

   Ke dni 2. 7. 2016 bude rozšířen systém Pražské integrované dopravy v severní části Středočeského kraje, a to mezi Mělníkem a Kralupy nad Vltavou. Dvě nové autobusové linky č. 454 a 455, které budou mít hlavní konečné v Mělníku a v Kralupech nad Vltavou, umožní cestovat za jednotný Tarif PID cestujícím do dalších obcí – nově budou autobusovými linkami PID obslouženy obce Nová Ves, Vraňany, Spomyšl, Lužec nad Vltavou, Hořín, Býkev, Jeviněves, Ledčice, Černouček a Horní Beřkovice. Součástí integrace bude i zahrnutí dalších železničních stanic a zastávek do PID a vznik nových železničních linek v systému PID.

   Trasy nově integrovaných linek:
454 Mělník, aut. st. – Hořín – Lužec nad Vltavou – Vraňany, Žel. st. – Spomyšl – Jeviněves – Černouček
       – Horní Beřkovice / Ledčice – Nová Ves – Veltrusy – Kralupy nad Vltavou, Žel. st. (v provozu pouze
       v pracovní dny cca do 18:00)
455  (Mělník, Fibichova –) Mělník, aut. st. – Býkev – (Lužec nad Vltavou – Vraňany, Žel. st.) – Spomyšl
       – Vraňany, Mlčechvosty – Nová Ves – Veltrusy – Kralupy nad Vltavou, Žel. st. (v provozu pouze
       v pracovní dny cca do 20:00 a vybrané spoje o víkendu)
S42 Lužec nad Vltavou – Vraňany (– Kralupy nad Vltavou) (v provozu jen v pracovní dny), v úseku Vraňany
       – Kralupy nad Vltavou jsou z linky S4 na linku S42 převedeny všechny přímé spoje do Lužce nad
       Vltavou
U22 Vraňany – Horní Beřkovice – Straškov – Račiněves (úsek Horní Beřkovice – Račiněves není zahrnut
       do PID)

   V Kralupech nad Vltavou a ve Vraňanech budou vybrané spoje linek 454 a 455 navazovat na vlaky linek R4 a S4. Vybraný spoj linky 458 v pracovní dny odpoledne bude nově veden přes Staré Ouholice.
   Nové linky 454 a 455 se budou pohybovat v rozmezí tarifních pásem 3, 4 a 5. I na těchto linkách budou kromě papírových jízdenek pro jednotlivou jízdu PID platit také předplatní časové kupony v měsíční nebo čtvrtletní podobě. Samozřejmostí bude i možnost využít na jednu jízdenku více dopravních prostředků nebo třeba kombinovat autobus s vlakem (v rámci časové a pásmové platnosti jízdenky).
   Nově integrované železniční stanice (Lužec nad Vltavou, Horní Beřkovice) budou v tarifním pásmu 5 a zatím v nich nepůjde označit jednotlivé jízdenky PID, a to ani náhradním způsobem.

   Příklady cen plnocenného jízdného do nově integrovaných obcí:

Trasa Tarifní pásma Jízdenka pro jednu
cestu
Předplatní jízdenka
Měsíční Čtvrtletní
Mělník, aut. st. – Hořín, Brozánky / Hořín /
Hořín, Vrbno
1 pásmo (4) 12 Kč (15 minut) 300 Kč 760 Kč
Mělník, aut. st. – Hořín, Zelčín 1 pásmo (4) 18 Kč (30 minut) 300 Kč 760 Kč
Mělník, aut. st. – Býkev 2 pásma (4, 5) 12 Kč (15 minut) 460 Kč 1 200 Kč
Mělník, aut. st. – Býkev, Jenišovice /
Lužec nad Vltavou / Vraňany
2 pásma (4, 5) 18 Kč (30 minut) 460 Kč 1 200 Kč
Mělník – Spomyšl / Jeviněves / Černouček /
Horní Beřkovice / Nová Ves
2 pásma (4, 5) 24 Kč (60 minut) 460 Kč 1 200 Kč
Mělník – Veltrusy / Kralupy nad Vltavou 3 pásma (3, 4, 5) 24 Kč (60 minut)* 700 Kč 1 800 Kč
Kralupy nad Vltavou – Nová Ves / Ledčice /
Vraňany, Mlčechvosty / Spomyšl*
2 pásma (3, 4) 18 Kč (30 minut) 460 Kč 1 200 Kč
Kralupy nad Vltavou – Vraňany* 2 pásma (3, 4)* 18 Kč (30 minut)**
24 Kč (60 minut)**
460 Kč* 1 200 Kč*
Kralupy nad Vltavou – Černouček /
Horní Beřkovice / Vraňany /
Lužec nad Vltavou** / Hořín*
3 pásma (3, 4, 5) 24 Kč (60 minut) 700 Kč 1 800 Kč


* platí jen pro linku 455
** platí jen pro vybrané spoje (v závislosti na délce jízdy)

 

I pro cesty na delší vzdálenosti, například do Prahy, je díky integraci možné využít jednu jízdenku na celou cestu včetně návazného vlaku i MHD v Praze:

 

   Ceny jednotlivého plnocenného jízdného PID při cestách do Prahy (při přestupu na MHD):

Příklady cest Počet pásem
celkem
Časová
platnost
Cena
z Hořína (přes Mělník), z Vraňan*, Ledčic nebo Nové Vsi
(přes Kralupy n. Vlt., vlak i bus)
8 210 minut 62 Kč
z Lužce nad Vltavou, Horních Beřkovic nebo Černoučku
(přes Kralupy n. Vlt., vlak i bus)
9 240 minut 68 Kč

* platí jen pro linku 455

   Ceny předplatních plnocenných jízdenek PID při cestách do Prahy (při přestupu na MHD):

Příklady cest Počet vnějších pásem Měsíční Čtvrtletní
z Hořína (přes Mělník), z Vraňan*, Ledčic nebo Nové Vsi
(přes Kralupy n. Vlt., vlak i bus)
4 920 Kč** 2 400 Kč**
z Lužce nad Vltavou, Horních Beřkovic nebo Černoučku
(přes Kralupy n. Vlt., vlak i bus) 
5 1 130 Kč** 3 000 Kč**

* platí jen pro linku 455
** k ceně kuponu pro vnější pásma je potřeba připočítat cenu za předplatní kupon pro Prahu (např. 550 Kč měsíční, 1 480 Kč čtvrtletní nebo 3 650 Kč roční)

   Kde získat jízdenku PID
   Jízdenky pro jednotlivou jízdu PID lze zakoupit buď přímo u řidičů příměstských autobusů, nebo v jízdenkových automatech či v omezeném sortimentu u dalších smluvních prodejců včetně vybraných pokladen ČD.
   Předplatní jízdenky PID lze získat v předprodejních místech Dopravního podniku hl. m. Prahy (kompletní sortiment), ve vybraných železničních stanicích (pouze kupony pro vnější pásma) nebo v informačních kancelářích dopravce ČSAD Střední Čechy (pouze vybrané kupony pro vnější pásma). Nejbližší předprodejní místa v oblasti jsou železniční stanice Kralupy nad Vltavou a autobusové nádraží v Mělníku.

Autor článku: oit@praha15.cz Odbor dopravy

Soubory ke stažení

Originál dokumentu

Velikost souboru: 463,97kB

formát PDF

Soubor ke stažení Nové okno